Teglovnsøen
Version fra 7. nov 2012, 11:10 af Msoe (diskussion | bidrag) Msoe (diskussion | bidrag) (Oprettede siden med 'Den originale tegning af Lystanlægget fra 1898 er desværre gået tabt i historiens gemmer. Den første opdrivelige tegning er fra 1919 og af den fremgår det, at der e...')
Den originale tegning af Lystanlægget fra 1898 er desværre gået tabt i historiens gemmer. Den første opdrivelige tegning er fra 1919 og af den fremgår det, at der er to søer i anlægget.
Den ene sø, som lå op ad Teglovnsvej, hed naturligt nok; Teglovnssøen. Ved siden af søen var der også blevet lavet en Sneglehøj, der ved sin beplantning lignede en stor snegl. Denne høj er væk fra tegningerne allerede fra 1920’erne. I dag kan man da se den som en lille tilgroet forhøjning.
Den anden sø var placeret lidt længere mod sydøst og blev kaldt; Svanesøen eller oprindeligt Svaneparken, da ordet park er et gammelt navn for sø.
I foråret 1932 blev der gravet en kanal i mellem de to søer.