Byrådets sammensætning
Indholdsfortegnelse
2014 - 2017
Venstre Henrik Hvidesten (borgmester) - Klaus Hansen - Per Roos - Line Lynnerup - Timo Jensen - Rikke Hedegård Olsen - Johnny Dahlgaard
Dansk Folkeparti Per Nørhave - Daniel Nørhave - Anders Weber - Pia Fussing
Radikale Venstre Torben Lollike
Det Konservative Folkeparti Finn Andersen
Liberal Alliance Kisser Franciska Lehnert (blev løsgænger fra den 7. september 2015)
Socialdemokratiet Sadik Topcu - Gunnar Christiansen (afgået ved døden den 3. november 2014) han blev efterfulgt af Mette Ahm-Petersen - Benny Christensen - Lisbeth Andersen - Per Flor
Socialistisk Folkeparti Britta Nielsen
Enhedslisten Jan Jakobsen
2010 - 2013
Venstre Niels Ulrich Hermansen (borgmester) - Henrik Hvidesten - Kirsten Franciska Lehnert (blev repræsentant for Liberal Alliance pr. 28. juni 2010) - Klaus Hansen - Thorkil Mølgaard - Per Roos - Johnny Dahlgaard
Dansk Folkeparti Poul Nødgaard (afgået ved døden den 24. september 2013) afløst af Anders Weber - Per Nørhave - Daniel Nørhave
Radikale Venstre Hanne Hyldgaard (udtrådt pr. 1. januar 2012) Nyt medlem Torben Lollike
Det Konservative Folkeparti Finn Andersen
Socialdemokraterne Svend-Erik Jakobsen - Lisbeth Andersen - Benny Christensen - Gunnar Christiansen - Sadik Topcu - Kim Bonde
Socialistisk Folkeparti Britta Nielsen - Jan Jakobsen (løsgænger fra august 2010) Blev repræsentant for Enhedslisten fra første møde 10. januar 2011 - Torben Lundsgaard
2006 - 2009
Venstre Niels Ulrich Hermansen (borgmester) - Thorkil Mølgaard - Henrik Hvidesten - Johnny Dahlgaard - Mogens Larsen - Kirsten Franciska Lehnert
Dansk Folkeparti Bo Jensen (løsgænger - sidste byrådsmøde som repræsentant for DF var 14.04.08) - Bent Pedersen (løsgænger i perioden - sidste byrådsmøde som repræsentant for DF var 08.12.08)
Radikale Venstre Hanne Hyldgaard
Liberal Alliance / Land og By Tulle Olsen (Land og By blev nedlagt i perioden - sidste byrådsmøde som repræsentant for Land & By var 13.08.07)
Det Konservative Folkeparti Poul Erik Madsen - Finn Andersen (var medlem af Venstre. Sidste møde som repræsentant for V var 10.11.08.)
Socialdemokraterne Benny Christensen - Gunnar Christiansen - Sadik Topcu - Lisbeth Andersen - Teddy Pedersen - Svend-Erik Jakobsen - Yusuf Kocak
Socialistisk Folkeparti Michel Steen-Hansen (udtræder af Byrådet pr. 1. maj og afløses af Britta Nielsen - Jan Jakobsen
2002 - 2005
Socialdemokraterne Benny Christensen (borgmester) - Teddy Pedersen - Kim Bonde Nielsen - Yusuf Kocak - Jytte Thorup Nielsen - Svend-Erik Jakobsen - Dorte Kildegaard Kauzbaum-Hoffmann
Venstre Rasmus Kristensen - Thorkil Mølgaard - Ole Boye Hansen - Niels Ulrich Hermansen - Mogens Larsen - Finn Andersen
Dansk Folkeparti Poul Nødgaard - Carsten Petersen - Aksel Hansen
Socialistisk Folkeparti Michel Steen-Hansen - Jan Jakobsen
Det Radikale Venstre Hanne Hyldgaard
Det Konservative Folkeparti Poul Erik Madsen
Land og By Tulle Olsen
1998 - 2001
Socialdemokraterne Ole Mølgaard - Teddy Pedersen - Yusuf Kocak - Benny Christensen - Berit Andersen - Heino Bentzen - Kim Bonde Nielsen
Venstre Rasmus Kristensen (borgmester) - Martin Rømer Sørensen - Anne-Mette Winther Christiansen - Bo Jensen - Inge Jørgensen - Ejvind Sørensen
Dansk Folkeparti Poul Nødgaard - Annette Jørgensen - Carsten Petersen
Socialistisk Folkeparti Michel Steen-Hansen - Lena Jensen
Det Konservative Folkeparti Tove Christensen
Det Radikale Venstre Hanne Hyldgaard
Land og By Tulle Olsen
1994 - 1997
Socialdemokraterne Ole Mølgaard (borgmester) - Tove Frederiksen - Heino Bentzen - Benny Christensen - Esther Alstrøm - Teddy Pedersen - Finn Nielsen
Venstre Svend Erik Hovmand - Gunnar Møller-Rasmussen - Ole Boye Hansen - Rasmus Kristensen - Martin Rømer Sørensen - Jacob Halgaard - Anne-Mette Winther Andersen
Fremskridtspartiet Poul Nødgaard - Jørn Nybo
Socialistisk Folkeparti Michel Steen-Hansen - Kurt Bernheim
Det Radikale Venstre Hanne Hyldgaard
Det Konservative Folkeparti Erik Mertz
Land og By Tulle Olsen
1990 - 1993
Socialdemokraterne Tove Frederiksen - Berit Andersen - Jørgen Sandgreen - Heino Bentzen - Ole Mølgaard - Ole Nøhr - Finn Nielsen - Alex Pedersen udtræder og afløses af Kurt Mogensen
Venstre Gunnar Møller-Rasmussen (borgmester) - Tulle Olsen - Svend Erik Hovmand udtræder og afløses af Ole Boye Hansen - Rasmus Kristensen - Bodil Krag-Andersen - Poul Gøricke - Aksel Hansen - Karen Halse
Fremskridtspartiet Poul Nødgaard
Socialistisk Folkeparti Kurt Bernheim - John Andersen
Det Konservative Folkeparti Flemming Hansen - Erik Mertz
1986 - 1989
Socialdemokraterne Tove Frederiksen (borgmester) - Ole Nøhr - Kurt Mogensen - Paul Nielsen - Jørgen Sandgreen - Heino Bentzen - Ole Mølgaard - Alex Pedersen
Venstre Gunnar Møller-Rasmussen - Carl Jensen - Tulle Olsen - Rasmus Kristensen - Bodil Krag-Andersen - Annie Stig Pedersen udtræder og afløses af Svend Erik Hovmand
Socialistisk Folkeparti Kurt Bernheim - John Andersen - Jesper Arffmann
Det Konservative Folkeparti Erik Mertz - Frede Holm udtræder og afløses af Flemming Hansen - Bent Engelsborg Olsen
Det Radikale Venstre Erling Christiansen
1982 - 1985
Socialdemokraterne Tove Frederiksen - Kurt Mogensen - Ulla Larsen udtræder og afløses af Heino Bentzen - Paul Nielsen - Jørgen Sandgreen - Ole Nøhr - Verner Gasseholm - Lykke Jørgensen
Venstre Gunnar Møller-Rasmussen (borgmester) - Laurits Pedersen - Svend Erik Hovmand - Rasmus Kristensen - Bodil Krag-Andersen - Carl Jensen - Rolf Dejløw - Tulle Olsen
Socialistisk Folkeparti Kurt Bernheim - Elsa Jensen odtræder og afløses af John Andersen
Det Konservative Folkeparti Erik Mertz - Frede Holm
Det Radikale Venstre Erling Christiansen
1978 - 1981
Socialdemokraterne Ole Nøhr - Svend Hansen udtræder og afløses af Gunnar Hansen - Bernhard Pedersen udtræder og afløses af Kurt Mogensen - Verner Gasseholm - Ulla Larsen - Paul Nielsen - Edith Engberg Nielsen - Jørgen Sandgreen
Venstre Gunnar Møller-Rasmussen (borgmester) - Esben Tue Christensen - Svend Erik Hovmand - Carl Jensen - Laurits Pedersen - Bodil Krag-Andersen - Bjarne Mortensen
Socialistisk Folkeparti Kurt Bernheim
Det Konservative Folkeparti Erik Mertz - Birgit Thomsen
Det Radikale Venstre Erling Christiansen - Evald Larsen
Fremskridtspartiet Jørn Nybo
1974 - 1978
Socialdemokraterne Ole Nøhr - Bernhard Pedersen - Tove Frederiksen - Edith Engberg Nielsen - Paul Nielsen - Svend Hansen - Kjeld Nielsen - Gunnar Hansen - Reimer Jensen
Venstre Gunnar Møller-Rasmussen (borgmester) - Cyril Christiansen - Carl Jensen - Jens P. Petersen - Birgit Thomsen - Esben Tue Christensen
Det Konservative Folkeparti John Printz - Erik Mertz
Det Radikale Venstre Erling Christiansen - Henning Svendsen udtræder og afløses af Ellen Andersen - Evald Larsen
Fremskridtspartiet - N. C. Koustrup
1970 - 1974
Socialdemokraterne Ole Nøhr - Bernhard Pedersen - Edith Engberg Nielsen - Paul Nielsen - Kjeld Nielsen - Reimer Jensen - Tove Frederiksen - Knud Birkestrøm - Gunnar Hansen - Povl Andersen
Venstre Poul Thisted Knudsen (borgmester) - E. Tolstrup Christensen - Jacob A. Mølgaard - Holger Andersen - Gunnar Møller-Rasmussen - Cyril Christiansen - Tove Skovgaard Petersen
Det Konservative Folkeparti John Printz - H. Krog-Meyer
Det Radikale Venstre Erling Christiansen - Henning Svendsen