Forskel mellem versioner af "Byrådets sammensætning"
FCHL (diskussion | bidrag) |
FCHL (diskussion | bidrag) |
||
(4 mellemliggende versioner af den samme bruger vises ikke) | |||
Linje 1: | Linje 1: | ||
+ | [[Ringsted Kommune]] blev oprettet i 1970 ved sammenlægning af sognekommunerne Gyrstinge i Alsted Herred og Haraldsted-Allindemagle, Benløse, Bringstrup-Sigersted, Nordrupøster-Farendløse, Vetterslev-Høm, Jystrup-Valsølille, Kværkeby, Ringsted Landsogn, Sneslev, Vigersted og Ørslev, alle i Ringsted Herred, og Ringsted købstad | ||
+ | |||
+ | |||
+ | == 2018 - 2021 == | ||
+ | '''Venstre''' [[Henrik Hvidesten]] (borgmester) - Klaus Hansen - Johnny Brown Lundberg Dahlgaard - Line Lynnerup - Mazlum Øz - Timo Jensen | ||
+ | |||
+ | '''Socialdemokratiet''' Per Flor - Mette Ahm-Petersen - [[Benny Christensen]] - Sadik Topcu - Lisbeth Andersen | ||
+ | |||
+ | '''Det Konservative Folkeparti''' Finn Andersen - Andreas Karlsen - Lars Tegl Rasmussen | ||
+ | |||
+ | '''Dansk Folkeparti''' Per Nørhave - Daniel Nørhave - Tina-Mia Eriksen | ||
+ | |||
+ | '''Enhedslisten''' Henrik Kjær - Jan Jakobsen | ||
+ | |||
+ | '''Radikale Venstre''' Torben Lollike | ||
+ | |||
+ | '''Socialistisk Folkeparti''' Britta Nielsen | ||
== 2014 - 2017 == | == 2014 - 2017 == | ||
− | '''Venstre''' [[Henrik Hvidesten]] (borgmester) - Klaus Hansen - Per Roos - Line Lynnerup - Timo Jensen - Rikke Hedegård Olsen - Johnny Dahlgaard | + | '''Venstre''' [[Henrik Hvidesten]] (borgmester) - Klaus Hansen - Per Roos - Line Lynnerup - Timo Jensen - Rikke Hedegård Olsen - Johnny Brown Lundberg Dahlgaard |
'''Dansk Folkeparti''' Per Nørhave - Daniel Nørhave - Anders Weber - Pia Fussing | '''Dansk Folkeparti''' Per Nørhave - Daniel Nørhave - Anders Weber - Pia Fussing | ||
Linje 16: | Linje 33: | ||
'''Enhedslisten''' Jan Jakobsen | '''Enhedslisten''' Jan Jakobsen | ||
− | |||
== 2010 - 2013 == | == 2010 - 2013 == | ||
Linje 31: | Linje 47: | ||
'''Socialistisk Folkeparti''' Britta Nielsen - Jan Jakobsen (løsgænger fra august 2010) Blev repræsentant for Enhedslisten fra første møde 10. januar 2011 - Torben Lundsgaard | '''Socialistisk Folkeparti''' Britta Nielsen - Jan Jakobsen (løsgænger fra august 2010) Blev repræsentant for Enhedslisten fra første møde 10. januar 2011 - Torben Lundsgaard | ||
− | |||
== 2006 - 2009 == | == 2006 - 2009 == | ||
Linje 47: | Linje 62: | ||
'''Socialistisk Folkeparti''' Michel Steen-Hansen (udtræder af Byrådet pr. 1. maj og afløses af Britta Nielsen - Jan Jakobsen | '''Socialistisk Folkeparti''' Michel Steen-Hansen (udtræder af Byrådet pr. 1. maj og afløses af Britta Nielsen - Jan Jakobsen | ||
− | |||
== 2002 - 2005 == | == 2002 - 2005 == | ||
Linje 63: | Linje 77: | ||
'''Land og By''' Tulle Olsen | '''Land og By''' Tulle Olsen | ||
− | |||
== 1998 - 2001 == | == 1998 - 2001 == | ||
Linje 79: | Linje 92: | ||
'''Land og By''' Tulle Olsen | '''Land og By''' Tulle Olsen | ||
− | |||
== 1994 - 1997 == | == 1994 - 1997 == | ||
Linje 128: | Linje 140: | ||
'''Det Radikale Venstre''' Erling Christiansen | '''Det Radikale Venstre''' Erling Christiansen | ||
− | |||
== 1978 - 1981 == | == 1978 - 1981 == | ||
Linje 142: | Linje 153: | ||
'''Fremskridtspartiet''' Jørn Nybo | '''Fremskridtspartiet''' Jørn Nybo | ||
− | |||
== 1974 - 1978 == | == 1974 - 1978 == | ||
Linje 154: | Linje 164: | ||
'''Fremskridtspartiet''' - N. C. Koustrup | '''Fremskridtspartiet''' - N. C. Koustrup | ||
− | |||
== 1970 - 1974 == | == 1970 - 1974 == |
Versionen fra 23. nov 2017, 15:43
Ringsted Kommune blev oprettet i 1970 ved sammenlægning af sognekommunerne Gyrstinge i Alsted Herred og Haraldsted-Allindemagle, Benløse, Bringstrup-Sigersted, Nordrupøster-Farendløse, Vetterslev-Høm, Jystrup-Valsølille, Kværkeby, Ringsted Landsogn, Sneslev, Vigersted og Ørslev, alle i Ringsted Herred, og Ringsted købstad
Indholdsfortegnelse
2018 - 2021
Venstre Henrik Hvidesten (borgmester) - Klaus Hansen - Johnny Brown Lundberg Dahlgaard - Line Lynnerup - Mazlum Øz - Timo Jensen
Socialdemokratiet Per Flor - Mette Ahm-Petersen - Benny Christensen - Sadik Topcu - Lisbeth Andersen
Det Konservative Folkeparti Finn Andersen - Andreas Karlsen - Lars Tegl Rasmussen
Dansk Folkeparti Per Nørhave - Daniel Nørhave - Tina-Mia Eriksen
Enhedslisten Henrik Kjær - Jan Jakobsen
Radikale Venstre Torben Lollike
Socialistisk Folkeparti Britta Nielsen
2014 - 2017
Venstre Henrik Hvidesten (borgmester) - Klaus Hansen - Per Roos - Line Lynnerup - Timo Jensen - Rikke Hedegård Olsen - Johnny Brown Lundberg Dahlgaard
Dansk Folkeparti Per Nørhave - Daniel Nørhave - Anders Weber - Pia Fussing
Radikale Venstre Torben Lollike
Det Konservative Folkeparti Finn Andersen
Liberal Alliance Kisser Franciska Lehnert (blev løsgænger fra den 7. september 2015)
Socialdemokratiet Sadik Topcu - Gunnar Christiansen (afgået ved døden den 3. november 2014) han blev efterfulgt af Mette Ahm-Petersen - Benny Christensen - Lisbeth Andersen - Per Flor
Socialistisk Folkeparti Britta Nielsen
Enhedslisten Jan Jakobsen
2010 - 2013
Venstre Niels Ulrich Hermansen (borgmester) - Henrik Hvidesten - Kirsten Franciska Lehnert (blev repræsentant for Liberal Alliance pr. 28. juni 2010) - Klaus Hansen - Thorkil Mølgaard - Per Roos - Johnny Dahlgaard
Dansk Folkeparti Poul Nødgaard (afgået ved døden den 24. september 2013) afløst af Anders Weber - Per Nørhave - Daniel Nørhave
Radikale Venstre Hanne Hyldgaard (udtrådt pr. 1. januar 2012) Nyt medlem Torben Lollike
Det Konservative Folkeparti Finn Andersen
Socialdemokraterne Svend-Erik Jakobsen - Lisbeth Andersen - Benny Christensen - Gunnar Christiansen - Sadik Topcu - Kim Bonde
Socialistisk Folkeparti Britta Nielsen - Jan Jakobsen (løsgænger fra august 2010) Blev repræsentant for Enhedslisten fra første møde 10. januar 2011 - Torben Lundsgaard
2006 - 2009
Venstre Niels Ulrich Hermansen (borgmester) - Thorkil Mølgaard - Henrik Hvidesten - Johnny Dahlgaard - Mogens Larsen - Kirsten Franciska Lehnert
Dansk Folkeparti Bo Jensen (løsgænger - sidste byrådsmøde som repræsentant for DF var 14.04.08) - Bent Pedersen (løsgænger i perioden - sidste byrådsmøde som repræsentant for DF var 08.12.08)
Radikale Venstre Hanne Hyldgaard
Liberal Alliance / Land og By Tulle Olsen (Land og By blev nedlagt i perioden - sidste byrådsmøde som repræsentant for Land & By var 13.08.07)
Det Konservative Folkeparti Poul Erik Madsen - Finn Andersen (var medlem af Venstre. Sidste møde som repræsentant for V var 10.11.08.)
Socialdemokraterne Benny Christensen - Gunnar Christiansen - Sadik Topcu - Lisbeth Andersen - Teddy Pedersen - Svend-Erik Jakobsen - Yusuf Kocak
Socialistisk Folkeparti Michel Steen-Hansen (udtræder af Byrådet pr. 1. maj og afløses af Britta Nielsen - Jan Jakobsen
2002 - 2005
Socialdemokraterne Benny Christensen (borgmester) - Teddy Pedersen - Kim Bonde Nielsen - Yusuf Kocak - Jytte Thorup Nielsen - Svend-Erik Jakobsen - Dorte Kildegaard Kauzbaum-Hoffmann
Venstre Rasmus Kristensen - Thorkil Mølgaard - Ole Boye Hansen - Niels Ulrich Hermansen - Mogens Larsen - Finn Andersen
Dansk Folkeparti Poul Nødgaard - Carsten Petersen - Aksel Hansen
Socialistisk Folkeparti Michel Steen-Hansen - Jan Jakobsen
Det Radikale Venstre Hanne Hyldgaard
Det Konservative Folkeparti Poul Erik Madsen
Land og By Tulle Olsen
1998 - 2001
Socialdemokraterne Ole Mølgaard - Teddy Pedersen - Yusuf Kocak - Benny Christensen - Berit Andersen - Heino Bentzen - Kim Bonde Nielsen
Venstre Rasmus Kristensen (borgmester) - Martin Rømer Sørensen - Anne-Mette Winther Christiansen - Bo Jensen - Inge Jørgensen - Ejvind Sørensen
Dansk Folkeparti Poul Nødgaard - Annette Jørgensen - Carsten Petersen
Socialistisk Folkeparti Michel Steen-Hansen - Lena Jensen
Det Konservative Folkeparti Tove Christensen
Det Radikale Venstre Hanne Hyldgaard
Land og By Tulle Olsen
1994 - 1997
Socialdemokraterne Ole Mølgaard (borgmester) - Tove Frederiksen - Heino Bentzen - Benny Christensen - Esther Alstrøm - Teddy Pedersen - Finn Nielsen
Venstre Svend Erik Hovmand - Gunnar Møller-Rasmussen - Ole Boye Hansen - Rasmus Kristensen - Martin Rømer Sørensen - Jacob Halgaard - Anne-Mette Winther Andersen
Fremskridtspartiet Poul Nødgaard - Jørn Nybo
Socialistisk Folkeparti Michel Steen-Hansen - Kurt Bernheim
Det Radikale Venstre Hanne Hyldgaard
Det Konservative Folkeparti Erik Mertz
Land og By Tulle Olsen
1990 - 1993
Socialdemokraterne Tove Frederiksen - Berit Andersen - Jørgen Sandgreen - Heino Bentzen - Ole Mølgaard - Ole Nøhr - Finn Nielsen - Alex Pedersen udtræder og afløses af Kurt Mogensen
Venstre Gunnar Møller-Rasmussen (borgmester) - Tulle Olsen - Svend Erik Hovmand udtræder og afløses af Ole Boye Hansen - Rasmus Kristensen - Bodil Krag-Andersen - Poul Gøricke - Aksel Hansen - Karen Halse
Fremskridtspartiet Poul Nødgaard
Socialistisk Folkeparti Kurt Bernheim - John Andersen
Det Konservative Folkeparti Flemming Hansen - Erik Mertz
1986 - 1989
Socialdemokraterne Tove Frederiksen (borgmester) - Ole Nøhr - Kurt Mogensen - Paul Nielsen - Jørgen Sandgreen - Heino Bentzen - Ole Mølgaard - Alex Pedersen
Venstre Gunnar Møller-Rasmussen - Carl Jensen - Tulle Olsen - Rasmus Kristensen - Bodil Krag-Andersen - Annie Stig Pedersen udtræder og afløses af Svend Erik Hovmand
Socialistisk Folkeparti Kurt Bernheim - John Andersen - Jesper Arffmann
Det Konservative Folkeparti Erik Mertz - Frede Holm udtræder og afløses af Flemming Hansen - Bent Engelsborg Olsen
Det Radikale Venstre Erling Christiansen
1982 - 1985
Socialdemokraterne Tove Frederiksen - Kurt Mogensen - Ulla Larsen udtræder og afløses af Heino Bentzen - Paul Nielsen - Jørgen Sandgreen - Ole Nøhr - Verner Gasseholm - Lykke Jørgensen
Venstre Gunnar Møller-Rasmussen (borgmester) - Laurits Pedersen - Svend Erik Hovmand - Rasmus Kristensen - Bodil Krag-Andersen - Carl Jensen - Rolf Dejløw - Tulle Olsen
Socialistisk Folkeparti Kurt Bernheim - Elsa Jensen odtræder og afløses af John Andersen
Det Konservative Folkeparti Erik Mertz - Frede Holm
Det Radikale Venstre Erling Christiansen
1978 - 1981
Socialdemokraterne Ole Nøhr - Svend Hansen udtræder og afløses af Gunnar Hansen - Bernhard Pedersen udtræder og afløses af Kurt Mogensen - Verner Gasseholm - Ulla Larsen - Paul Nielsen - Edith Engberg Nielsen - Jørgen Sandgreen
Venstre Gunnar Møller-Rasmussen (borgmester) - Esben Tue Christensen - Svend Erik Hovmand - Carl Jensen - Laurits Pedersen - Bodil Krag-Andersen - Bjarne Mortensen
Socialistisk Folkeparti Kurt Bernheim
Det Konservative Folkeparti Erik Mertz - Birgit Thomsen
Det Radikale Venstre Erling Christiansen - Evald Larsen
Fremskridtspartiet Jørn Nybo
1974 - 1978
Socialdemokraterne Ole Nøhr - Bernhard Pedersen - Tove Frederiksen - Edith Engberg Nielsen - Paul Nielsen - Svend Hansen - Kjeld Nielsen - Gunnar Hansen - Reimer Jensen
Venstre Gunnar Møller-Rasmussen (borgmester) - Cyril Christiansen - Carl Jensen - Jens P. Petersen - Birgit Thomsen - Esben Tue Christensen
Det Konservative Folkeparti John Printz - Erik Mertz
Det Radikale Venstre Erling Christiansen - Henning Svendsen udtræder og afløses af Ellen Andersen - Evald Larsen
Fremskridtspartiet - N. C. Koustrup
1970 - 1974
Socialdemokraterne Ole Nøhr - Bernhard Pedersen - Edith Engberg Nielsen - Paul Nielsen - Kjeld Nielsen - Reimer Jensen - Tove Frederiksen - Knud Birkestrøm - Gunnar Hansen - Povl Andersen
Venstre Poul Thisted Knudsen (borgmester) - E. Tolstrup Christensen - Jacob A. Mølgaard - Holger Andersen - Gunnar Møller-Rasmussen - Cyril Christiansen - Tove Skovgaard Petersen
Det Konservative Folkeparti John Printz - H. Krog-Meyer
Det Radikale Venstre Erling Christiansen - Henning Svendsen