Forskel mellem versioner af "Ringsted Gymnasium"
Spring til navigation
Spring til søgning
FCHL (diskussion | bidrag) |
FCHL (diskussion | bidrag) |
||
| Linje 6: | Linje 6: | ||
I skoleåret 2015-2016 var der omkring 760 elever i Ringsted- og Haslev Gymnasiums 3 hf-klasser og 28 stx-klasser. | I skoleåret 2015-2016 var der omkring 760 elever i Ringsted- og Haslev Gymnasiums 3 hf-klasser og 28 stx-klasser. | ||
| + | |||
| + | [http://www.msg-gym.dk/ MSG's hjemmeside] | ||
[[Kategori: Skole & Uddannelse]] | [[Kategori: Skole & Uddannelse]] | ||
Versionen fra 2. nov 2015, 08:54
Ringsted Gymnasium er også kendt under navnet MSG Ringsted. Ringsted Gymnasium blev grundlagt d. 15 august 2009, som gør gymnasiet forholdsvist nyt. Selvom Ringsted Gymnasium er 7 år gammel (i 2016) har gymnasiet været undervejs i over 50 år. I dag er Ringsted Gymnasium en del af en overbygning med navnet Midtsjællands Gymnasium. Haslevs gymnasium er også en del af Midtsjællands gymnasium.
Rektor af både Ringsted- og Haslev gymnasium er Lene Eilertsen. Lene Eilertsen er også grundlægger af Ringsted gymnasie.
I skoleåret 2015-2016 var der omkring 760 elever i Ringsted- og Haslev Gymnasiums 3 hf-klasser og 28 stx-klasser.